Menu
Význam stavebního dozoru při stavbě nemovitosti
Stavební dozor při realizaci staveb 29. 1. 2024
Zuzana Spudichová
Autor Zuzana Spudichová

Význam stavebního dozoru – klíčové aspekty a jeho role při stavbě nemovitosti

Chystáte se stavět nové bydlení? Anebo už stavíte? Pak by se vám mohl hodit stavební dozor. Díky němu budete mít jistotu, že je vše v souladu se zákonem a se všemi předpisy. Stavební dozor je důležitý nejen při stavbě svépomocí, ale také v případě, že vám stavbu rodinného domu na klíč zajišťuje firma. V našem článku se dozvíte, jaké úkony stavební dozor vykonává, kdo má povolení tuto činnost provádět ale i to, u kterých staveb je stavební dozor zákonnou povinností.

Jaký je účel stavebního dozoru

Účelem stavebního dozoru je provádění dohledu na zhotovitele stavby, tedy na stavební firmu, případně jednotlivé dělníky či samotného investora stavby, pokud se jedná o stavbu svépomocí. Stavební dozor dohlíží na to, aby veškeré činnosti související se stavbou probíhaly v souladu s projektovou dokumentací stavby i se smluvními podmínkami. Hlídá, aby bylo dodrženo včasné odevzdání dokončené stavby, a dohlíží také na kvalitu provedených prací.

Stavební dozor dále zajišťuje komunikaci mezi investorem – osobou, která si nechává nemovitost postavit, a zhotovitelem – stavební firmou či jednotlivými řemeslníky.

Výhodný je nejen při stavbě rodinného domu svépomocí, kdy je stavební dozor v určitých případech dokonce povinný. Osoba, která stavební dozor vykonává, dokáže díky svým znalostem předpisů, norem, stavebních i jiných postupů předejít mnoha problémům. Je garantem kvality provedených prací a zároveň určitou pojistkou, která vám ušetří nejen mnoho času, ale také peněz a stresu. Stavební dozor nese za stavbu trestněprávní odpovědnost, proto je i v jeho zájmu, aby celá stavba probíhala bezpečně a v souladu s právními předpisy.

Kdo může vykonávat stavební dozor

Stavební dozor může vykonávat kdokoli s výjimkou staveb financovaných z veřejných zdrojů či dotací. V takovém případě musí stavební dozor zajišťovat osoba, která má k této činnosti autorizaci podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Jestliže má tuto autorizaci sám investor, může stavební dozor provádět sám.

Autorizaci, tedy povolení k vykonávání stavebního dozoru, může získat osoba, která dokončila vysokoškolské vzdělání ve stavebním nebo architektonickém směru anebo osoba, která má ukončené střední vzdělání stavebního směru s maturitou a získala alespoň 3 roky praxe v oboru provádění staveb.

Kdo stavební dozor potřebuje a při jaké příležitosti

Pokud stavíte, určitě zpozorněte. Jsou totiž případy, kdy je stavební dozor povinný ze zákona. A pokud pro vás stavební dozor povinný není, i tak vám doporučujeme, abyste jeho zajištění zvážili. Jak už jsme zmínili, může vám ušetřit nemalé starosti.

  • Stavba svépomocí – jedná-li se o stavbu, která vyžadovala povolení ke stavbě nebo ohlášení prováděné stavby, pak je nutné mít zajištěný stavební dozor. Bez povolení, a tedy i bez stavebního dozoru, lze podle nového stavebního zákona realizovat pouze stavby o maximální výměře 40 m2 zastavěné plochy o jednom nadzemním a jednom podzemním podlaží. To vše za předpokladu, že budou dodrženy podmínky umístění stavby – odstup od hranic pozemku apod.
  • Stavba hrazená z veřejných zdrojů – pokud je investorem obec, městská společnost, stát apod., podle stavebního zákona je povinností zajistit stavební dozor. To samé platí i pro soukromé investory, kteří čerpají dotace. Chcete-li si postavit bydlení a získali jste dotace, pak tedy i vy musíte mít osobu, která bude stavební dozor vykonávat.
  • Stavba prováděná kompletně jednou stavební firmou – v tomto případě zajišťuje technický dozor stavby sám stavbyvedoucí dané firmy. Vy ale i přesto můžete využít služeb nezávislého stavebního dozoru, které zvlášť zaplatíte. Budete tak mít větší jistotu, že je někdo na vaší straně. Stavbyvedoucí firmy má totiž zájem především o prospěch dané firmy, a ne vždy musí hájit vaše zájmy.

O jaké činnosti se stavební dozor postará a co vše zajistí

Kromě dohledu na probíhající stavbu zajišťuje stavební dozor také mnoho dalších úkonů spojených s administrativou a komunikací. Stavební dozor vykonává následující činnosti:

  • zajišťuje komunikaci se zhotovitelem při případných změnách stavby a při řešení problémů s realizací
  • provádí kontrolu podle plánu kontrolních prohlídek stavby
  • provádí zápis z kontrolních dní na stavbě
  • stará se o správné vedení stavebního deníku
  • odsouhlasuje soupis provedených prací a fakturace
  • přebírá objekt od zhotovitele stavby včetně dokladové části
  • kontroluje zakryté části stavby před zakrytím
  • kontroluje průběžně postup všech stavebních prací z technického hlediska v souladu se schválenou projektovou dokumentací stavby a stavebním povolením – dodržování použitých materiálů, technologického postupu prací, kvality prací atd.
  • dohlíží na postup stavby domu i dalších stavebních prací podle časového plánu, aby byl dodržen dohodnutý termín plnění ve smlouvě mezi investorem a zhotovitelem
  • spolupracuje s projektantem stavby
  • dbá na dodržování bezpečnostních, požárních a hygienických předpisů
  • průběžně odsouhlasuje zhotoviteli věcné i finanční plnění dle položkového rozpočtu – kontrola výměr prostavěnosti
  • dbá na odstranění případných závad při provádění stavby a případně o závadách informuje stavební úřad
  • zúčastňuje se všech kontrol v průběhu stavby až po kolaudační řízení

Jaká je cena stavebního dozoru

Přesnou cenu stavebního dozoru nelze předem jednoznačně určit. Je potřeba znát konkrétní projekt, protože cenu může ovlivňovat lokalita, rozsah prováděných činností, složitost projektu a také časová délka dozoru. Zároveň má každá firma, která stavební dozor vykonává, svůj vlastní ceník.

Obecně však platí, že cena nezávislého stavebního dozoru se pohybuje mezi 2–3 % z ceny díla. To znamená, že pokud cena stavby rodinného domu je 6 milionů korun, cena dozoru bude mezi částkami 120 000–180 000 Kč. Záleží ale na celkové ceně domu. Malé stavby by se podle těchto procentuálních hodnot nevyplatilo firmám dozorovat.

Pokud vás zajímá, kolik stojí stavební dozor od Dohledu stavby, respektive kalkulace dozoru pro váš stavební projekt, neváhejte mě kontaktovat. Společně probereme všechny detaily stavby, díky kterým vám budu moct předat přesnou a podrobnou kalkulaci.

Dohled stavby Jiří Smolík – váš nezávislý stavební dozor

Hledáte-li spolehlivý nezávislý stavební dozor, jste na správném místě. Dozoruji soukromé stavby rodinných domů i nemovitosti obcí či měst, jako jsou různé bytové domy nebo veřejné stavby – budovy i pozemní komunikace. O mých schopnostech se můžete přesvědčit v realizovaných projektech.

Výjimečně provádím také stavební dozor u staveb svépomocí. V takovém případě nabízím poradenství při stanovení způsobů řešení jednotlivých částí stavby, provádím kontrolu zakrytých konstrukcí a dalších důležitých částí. Neprovádím však koordinaci jednotlivých dodávek materiálů. Tato povinnost zůstává na investorovi.

Kromě stavebního dozoru poskytuji také kompletní poradenství při stavbě nemovitosti či inspekci nemovitosti v případě, že se chystáte koupit nemovitost a potřebujete nezávislé posouzení jejího stavu. Nabízím také inženýring staveb, v rámci kterého za vás vyřídím komunikaci s úřady, zajistím potřebná povolení i smlouvy kvůli připojení k inženýrským sítím jako jsou voda, elektřina, plyn a kanalizace.

Máte-li zájem o mé služby, kontaktovat mě můžete na telefonním čísle +420 774 301 180 nebo přes e-mailovou adresu jirka@dohledstavby.cz, případně prostřednictvím poptávkového formuláře. První konzultaci máte u mě vždy zdarma.

Zuzana Spudichová
Článek pro Vás napsal Zuzana Spudichová

Po střední ekonomické škole mě má láska ke knihám a českému jazyku zavála trochu jiným směrem. A tak jsem na vysoké škole vystudovala Jazykovou a literární kulturu. Při studiích jsem využila příležitosti a na krátký čas jsem se přesunula do Norska,…

Více článků od autora